Pestovanie

Doručenie rastlín

Čo robiť, keď nám doručia rastliny…

Ak balík vykazuje známky vonkajšieho poškodenia, musí to byť oznámené doručovateľovi a okamžite sa treba  sťažovať a žiadať náhradu škody na príslušnej pošte.
Všetky rastliny trpia trochu počas prepravy, napríklad môže opadnúť pár lístkov, ale to vôbec  nie je  dôvod pre Vaše obavy.

Môže sa tiež stať že rastliny môžu mať trhlinky na listoch, alebo dierky v dôsledku ich mäkkých listov, je to spôsobené len z toho dôvodu, že majú obmedzený priestor v krabici a manipuláciou s balíkmi sa môže tento problém vyskytnúť , ale hodnota rastlín sa týmito dôsledkami v žiadnom prípade neznižuje.

Ak majú rastlinky suchý koreňový bal, ihneď ich polejeme a okamžite začneme hnojiť vhodnými hnojivami, ktoré exkluzívne môžete zakúpiť u nás.

Rastliny v prvých dňoch po doručení nesmú byť vystavené na priamom slnku, pretože listy sa im môžu spáliť a to by potom mohlo významne oslabiť rastlinu.

Rastliny po doručení necháme dva dni na polotienistom mieste, aby sa aklimatizovali v novom prostredí. Po dvoch dňoch ich presadíme do črepníka len o pár centimetrov väčšieho. Nikdy nevolíme ihneď veľký črepník, pretože by hrozilo riziko zamokrenia substrátu , čo by pre rastlinu znamenalo istú smrť ( zahnívanie koreňov ). V príliš veľkom črepníku by koreňový bal vysychal len veľmi pomaly, čim by sme rastlinu jednak vystavili riziku zamokrenia a následnej hnilobe koreňov a nemohli by sme ju častejšie polievať a tým pádom ani prihnojovať, pretože koreňový bal by bol stále vlhký.

Rastlinu teda radšej presádzame viac krát v sezóne a to podľa potreby. Dbáme pri tom na to, aby sme nepoškodili koreňový bal. Jemne rastlinu vyberieme z pôvodného črepníka, vložíme do o pár centimetrov väčšieho črepníka a zasypeme kvalitným substrátom určeným pre muškáty, alebo balkónové rastliny.

Najideálnejší spôsob pestovania anjelských trúb je vo voľnej pôde, preto ak máte takúto možnosť, je to to najlepšie pre vaše rastliny.

Vo voľnej pôde môžeme rastliny prihnojovať v oveľa vyšších dávkach, takže aj prírastky a kvitnutie je tým pádom oveľa bohatšie.

Samozrejme nezabudneme rastlinu pri výsadbe do voľnej pôdy zahrnúť čerstvým a kvalitným substrátom (v okolí koreňov).

Pri správnej starostlivosti, budete mať čoskoro veľa radosti z vašich rastlín !!!

Mladá rastlina

Umiestnenie

Miesto v  polotieni je ideálne pre väčšinu odrôd anjelských trúb.
Niektoré však tolerujú aj plné slnko, napríklad odrody : Erika, Grazie, Herbstlicht, Herbstmond, Marbach, Maya, Mobisu, Angels Face, Angels Goldface, Fleming Island Rachel, Nora, Louka, Angels Cloud , New Orleans Lady, Maya, Salmon Perfection, Angels Sensation, Angels Sunexplosion, Angels Exotic, Color Point, Angels Sunflower, Angels Sun Star, Angels Long John, Flowerdream , Angels Paradise, Sun Angel, Angel, Vulkangold, Vulkanfeuer, Brautwalzer,  … atď.

Salmon Perfection
Fleming Island Rachel
Erika
Louka

Substrát

KVALITNÝ SUBSTRÁT  – je mimoriadne dôležitý . Prosím, nepoužívajte nikdy bežnú záhradnú zeminu pre pestovanie anjelských trúb, pretože v takom prípade nebudete mať žiadne potešenie zo svojich  rastlín. Nemali by byť používané ani pôdne substráty obsahujúce čiernu rašelinu, ktorá môže byť príčinou záhuby rastlín v dôsledku prílišného zadržiavania vody v substráte.

Volíme vždy profesionálne substráty pre balkónové rastliny. Nikdy nekupujeme HOBBY substráty, ktoré sú veľmi nekvalitné a častokrát plné lariev škodcov ! Vyberáme si vzdušnejšie, stredne ťažké substráty s PH okolo 5,8 – 6,5 , ktoré obsahujú bielu rašelinu.

Vysoko kvalitný, profesionálny substrát

Hnojenie

Anjelské trúby sú veľmi náročné na živiny a aj potrebujú veľa živín. Rovnako dôležité ako množstvo hnojiva je aj voľba hnojiva. Naše špeciálne hnojivá sú tou najsprávnejšou voľbou pre anjelské trúby a osvedčilo sa ich pravidelné používanie a to pri každej zálievke.

Novinkou je hnojivo BRUGMANSIA SPECIAL – ktoré sa primiešava do substrátu.

Voľba hnojivá závisí na ročnom období . Preto doporučujem po dobu prvých 6 – 7 týždňov kultivácie na jar používanie  hnojiva BRUGMANSIA START a po zvyšok sezóny hnojivo  BRUGMANSIA KVET. Množstvo hnojiva závisí od veľkosti rastliny a na ročnom období. Rastliny prihnojujeme  pri každej zálievke. Hnojivá je dobré sem-tam aj vystriedať od začiatku júla a to tak, že striedame obe hnojivá … jeden deň štartovacie hnojivo a na druhý deň hnojivo na kvitnutie …. Moje  hnojivá obsahujú všetko potrebné pre anjelské trúby a jedine oni dokážu plne uspokojiť ich veľmi náročné požiadavky na živiny. Myslím si, že obrázky z mojej záhrady sú toho dôkazom …

Hnojivo BRUGMANSIA SPECIAL
Hnojivo BRUGMANSIA START
Hnojivo BRUGMANSIA KVET

Zalievanie

Hoci anjelské trúby potrebujú  veľa vody, treba si dať pozor, aby sa zabránilo premokreniu. V prípade, že korene rastlín sú dlhšie obdobie v mokrej pôde, potom začnú zahnívať a rastlina môže uhynúť. A preto zalievame len vtedy, keď substrát mierne preschne. Za horúcich letných dní samozrejme, ak je to potrebné, zalievame niekoľko-krát denne. V takom prípade im doprajeme zálievku hnojivom iba večer. Ak niekoľko dní prší, nezalievame a ak majú rastliny v črepníkoch aj podmisku, vodu vždy vylejeme.

Presádzanie

Anjelské trúby rastú rýchlo a aj ich korene rastú veľmi energicky a je  preto nevyhnutné, aby sme presádzali rastliny v určitých časových intervaloch. Je dôležité, aby črepník bol väčší len asi o 2-3 cm v priemere. Ak použijeme oveľa  väčšie črepníky, existuje riziko zamokrenia a následného úhynu rastliny. Keď dosiahnete veľkosť črepníka 20 litrov udržiavame rastlinu v tomto črepníku s tým, že môžeme dookola navŕtať diery v priemere 2 cm v dvoch až troch  radoch okolo celého črepníka a zapustiť ho do väčšieho črepníka s výživnou a vyhnojenou pôdou.

Korene rastliny preniknú do substrátu rýchlo a čerpajú z neho dôležité živiny.

Taktiež môžeme rastlinu v črepníku s otvormi zapustiť do voľnej pôdy a uľahčí nám to aj jesenné vyberanie z pôdy.

V jeseni pred prezimovaním rastlín vyberieme zapustený črepník z pôdy. Korene ktoré vyčnievajú z otvorov skrátime, črepník môžeme vložiť do igelitového vreca a rastlinu tak môžeme odniesť do zimoviska.

Prerezávanie

Anjelské trúby nie je nevyhnutné zrezávať, pokiaľ teda nie sme nútení z priestorových dôvodov. Ak je rez potrebný vykonávame ho len v korune, kde sa tvoria kvety. Dbáme pri tom na to, aby sme si úplne neodstránili kvetné výhonky, čo by potom malo za následok, že rastlina začne kvitnúť až neskoro na jeseň, keď sa vytvoria nové kvetné výhonky.

Je to najčastejšia chyba, ktorej sa ľudia častokrát dopúšťajú.

Preto rez vždy vykonávame len nad ypsilonovým rozkonárením, čiže v korune a maximálne každý kvetný výhon skrátime o polovicu, nikdy nerobíme hlboký rez a ani nezrezávame rastlinu niekoľko cm nad zemou, oddialime si tým kvitnutie a pripravíme sa tak o množstvo krásnych kvetov.

Zimovisko

Anjelské trúby neznášajú mráz a preto ešte pred ich príchodom sa musia rastliny pobrať do zimoviska.
Všeobecne sú vhodné svetlé izby, skôr chladnejšie okolo 12 stupňov. Mladšie rastlinky môžu prezimovať aj pri vyšších teplotách v svetlej miestnosti. Dbáme počas zimného odpočinku aj na vetranie miestností a počas krajších zimných dní im vetráme. Rastliny počas zimy polievame naozaj len veľmi úsporne, aby celkom nevyschli a v nijakom prípade ich nedržíme v premokrených substrátoch. Nezabúdajme, že rastliny v zime odpočívajú a preto ani nepotrebujú toľko vody ako v letných mesiacoch vo fáze rastu a preto substrát udržujeme len mierne vlhký  a zalievame skutočne len podľa potreby, len natoľko, aby nevyschli …

Nadmerné množstvo vody v zime znamená pre anjelské trúby istú smrť!